Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – 05 kwietnia 2020 – (1. Niedz. kwietnia)

 1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową Męki Pańskiej.
  • Ze względu na panującą epidemię koronawirusa pozostańmy w domu i uczestniczmy w celebracjach Niedzieli Palmowej i Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów.  
  • W tych dniach podejmujmy modlitwę w rodzinie. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który został przygotowany przez diecezję. Rytuał rodzinny jest udostępniony między innymi na stronie internetowej naszej parafii. Można go pobrać tutaj
  • Z powodu epidemii nie będzie procesji z palmami ani konkursu palm. 
  • Przygotujmy jednak palmy i umieśćmy na widocznym miejscu w domu, na przykład połóżmy na stole w domu.
 2. W minionym tygodniu 2 kwietnia swoje Imieniny przeżywał ks. Kanonik Franciszek Malarz. Księdzu Kanonikowi Franciszkowi życzymy zdrowia i wielu łask Bożych w posłudze kapłańskiej za przyczyną patrona św. Franciszka a Paulo.
 3. Msze św. w Wielkim Tygodniu w naszym kościele będą sprawowane według przyjętych intencji z zachowaniem zasady: nie więcej niż 5 osób równocześnie w kościele. W praktyce mogą w nich wziąć udział jedynie ci, którzy zamówili Mszę św.
 4. W Wielki poniedziałek, Wielki wtorek i Wielką środę Msza św. rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00.
 5. Dziękujemy parafianom za złożone ofiary na tacę w ubiegłą niedzielę oraz za ofiary przelane na konto parafii Podłopień.
 6. Dziękujemy Parafianom za ofiary przelane na konto parafii z przeznaczeniem na pomoc najbardziej potrzebującym z naszej parafii.  Ofiary przekazaliśmy do Parafialnego Oddziału Caritas.
 7. W tym tygodniu odszedł do wieczności nasz parafianin + Andrzej Kęska. Pomódlmy się w jego intencji. Wieczne odpoczywanie…
 8. Jak będzie wyglądało przeżycie Wielkiego Tygodnia:
 9. Wielka Środa 
  • w domu – zachęcamy do odprawienia na rodzinnego nabożeństwa pokutnego. Rytuał tego nabożeństwa można pobrać tutaj.
  • Rodzinne nabożeństwo pokutne jest duchowym przygotowaniem do wzbudzenia w sobie żalu doskonałego z miłości do Boga. Na modlitwie zbadajcie wasze sumienie, uznajcie grzechy, które was obciążają, zapragnijcie gorąco się wyspowiadać, kiedy już skończy się obecna trudna sytuacja oraz postanówcie poprawę. Dzięki temu zostaniecie oczyszczeni przez Miłosierdzie Boże i lepiej przeżyjecie nadchodzące święta.” (Z Rytuału rodzinnego)
 10. Wielki Czwartek 
  1. w kościele – rozpoczęcie liturgii o godz. 18.00. 
   • Dziękujemy Zbawicielowi za ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii.
   • Po Mszy św. nie będzie przeniesienia Najświętszego Sakramentu do „Ciemnicy”.
  2. w domu – Zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy” w kościele, zachęcamy, aby wierni odprawili w domu, w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.
 11. Wielki Piątek 
  1. w kościele – rozpoczęcie liturgii się o godz. 18.00.
   • Jest to dzień śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa.
   • Nie będzie adoracji krzyża poprzez ucałowanie krzyża. Obecni w kościele mogą jedynie podejść i uklęknąć.
   • Nie ma procesji do „Grobu Pańskiego”.
   • W kościele nie będzie „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego.
   • Nie będzie zatem zaciągania „straży honorowej” przy „Grobie Pańskim”.
   • Nie będzie czuwania przy „ciemnicy” i przy „Grobie Pańskim”.
  2. w domu –
   • W Wielki Piątek „wyeksponujmy w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża” – Ksiądz Biskup „zachęca do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej”.
   • W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 12. Wielka Sobota
  1. w kościele – Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00.
   • W kościele nie będzie poświęcenia pokarmów.
   • Nie przygotowuje się wody w chrzcielnicy.
   • Cała liturgia będzie tylko we wnętrzu świątyni.
   • Nie będzie procesji rezurekcyjnej.
  2. w domu
   • „Nie rezygnujmy z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym”.
   • „W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.” (Z Dekretu Ks. Biskupa)
 13. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 11.00 i 15.00.
 14. Spowiedź św. W obecnej sytuacji w parafiach nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie.
  • Wierni mogą skorzystać z żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe. 
  • Tych, którzy pragną skorzystać z posługi sakramentalnej, prosimy o telefoniczny kontakt z duszpasterzami. Jest ona nadal możliwa indywidualnie w kościele i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.
  • W kościele nie może przebywać więcej niż 5 osób równocześnie. Starajmy się zachować w kościele bezpieczną odległość – czyli ok. 1,5 m.
 15. Akt żalu doskonałego.
  • Biskup przypomina, że „zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK kan. 916).
  • Akt żalu doskonałego jest to ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu połączone z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości. Wypływa z miłości do Boga miłowanego ponad wszystko i zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.
  • Wzbudzając akt żalu doskonałego możemy wypowiedzieć: „Ach żałuję za me złości jedynie dla twej miłości. Bądź miłościw mnie grzesznemu, do poprawy dążącemu”.
 16. Komunia św. duchowa jest pragnieniem przyjęcia Ciała Pana Jezusa. Może mieć prostą formę krótkiej modlitwy. Na przykład:
  • „Panie Jezu wierzę, że jesteś prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie. Kocham Cię ponad wszystko i pragnę Ciebie całą moją duszą. Ponieważ teraz nie mogę cię przyjąć w Komunii sakramentalnej w moim kościele, dlatego proszę Cię, to Ty przyjdź teraz duchowo do mojego serca. A kiedy już do niego wejdziesz, przygarnę Cię i cały zjednoczę się z Tobą. Nie pozwól zatem, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Przedwieczny Ojcze, ofiaruję Ci Przenajświętszą Krew Twojego Syna jako wynagrodzenie za moje grzechy, jako pomoc duszom w czyśćcu cierpiącym i w intencjach Kościoła Świętego. Amen.”
 17. W zakrystii można nabywać baranki i Paschaliki.
 18. W najbliższym czasie kolporterzy dostarczą do parafii paschalny numer „Gościa Niedzielnego”, zachowując jak najsurowsze zasady bezpieczeństwa i ograniczając do minimum kontakt osobisty. Będzie to wydanie obejmujące dwie niedziele – Niedzielę Zmartwychwstania oraz Miłosierdzia Bożego (nr 15-16). Numer ten ukaże się bez dodatków diecezjalnych, których drukowanie jest obecnie niemożliwe. Cena nie ulega zmianie i wynosi 6 zł. Dostarczony zostanie także majowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.
 19. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i prosimy o podjęcie tej posługi przez kolejne osoby zachowując jak najsurowsze zasady bezpieczeństwa i ograniczając do minimum kontakt osobisty.
 20. Intencje Mszalne na najbliższy tydzień.
 21. Wszystkich parafian polecamy Miłosierdziu Bożemu i zapewniamy o modlitwie. Zachęcamy wszystkich do modlitwy o ustanie pandemii.