Niedziela Palmowa – 28.03. 2021 – (IV. Niedz. marca)

 1. Zapowiedzi przedmałżeńskie. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Dominik Krzysztof Jamróz z parafii Podłopień i Grażyna Ewelina Franczyk z parafii Słopnice. Zapowiedź druga.
 2. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej. Poświęcenie palm na każdej Mszy św.
 3. Dzisiaj składka na tacę jest przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna postna.
 4. W dniu 2 kwietnia swoje Imieniny – Dzień swojego patrona św. Franciszka a Paulo – obchodzi ks. Kanonik Franciszek Malarz. Z tej okazji Czcigodnemu Księdzu Kanonikowi Franciszkowi składamy serdeczne życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej na drodze kapłańskiego posługiwania.
 5. W dniu 2 kwietnia obchodzimy 16 rocznicę śmierci Ojca świętego – św. Jana Pawła II.
 6. Zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców po Mszy św. o godz. 11.00
 7. Ogólne uwagi dotyczące Wielkiego Tygodnia: W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 Ks. Biskup przypomina o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje.
 8. W kościele w Podłopieniu może przebywać 30 osób to jest 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Uczestnictwo we Mszy św. może się wiązać z pozostawaniem na zewnątrz – wokół kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie.
 9. W Niedzielę Palmową Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 11.00. Po Mszy św. o godz. 11.00 droga krzyżowa; o godz. 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i po nich Msza św.
 10. W Niedzielę Palmową oraz podczas Świąt Wielkanocnych będzie dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.
 11. Ze względu na obostrzenia związanie z pandemią koronawirusa w Niedzielę Palmową procesja z palmami tylko od drzwi kościoła do ołtarza. W procesji z palmami weźmie udział tylko celebrans z asystą.
 12. Po Mszy św. o godz. 11.00 będzie konkurs palm.
 13. Będziemy komunikować zarówno w kościele jak i na zewnątrz kościoła.
 14. W Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek: Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek krzyża. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Wierni nie całują Krzyża z racji epidemicznych. Krzyż i świece będą umieszczone w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości.
 15. W Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.
 16. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę będzie na placu przykościelnym wokół kościoła. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa.
 17. Przed nami Liturgia Wielkiego Tygodnia:
 18. Wielki Czwartek – Rozpoczęcie liturgii o godz. 18.00.
 19. Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dziękować będziemy Zbawicielowi za ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.
 20. Adoracja w „Ciemnicy” do godz. 23.00 w następującym porządku:
  • od godz. 20.00 – 21.00 – Matki i Niewiasty
  • od godz. 21.00 – 22.00 – Ojcowie i mężczyźni
  • od godz. 22.00 – 23.00 – Młodzież
 21. Za odmówienie w Wielki Czwartek w sposób uroczysty „Przed tak Wielkim Sakramentem” wierni mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 22. Wielki Piątek – rozpoczęcie liturgii się o godz. 16.00.
 23. Jest to dzień śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Mszy św.
 24. Nabożeństwo Wielkiego Piątku składa się z czterech części: liturgia słowa Bożego, rozbudowana modlitwa powszechna, adoracja krzyża i Komunia święta. Po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Grobu Pańskiego”. Następnie odśpiewamy 3 części Gorzkich Żali i odprawimy Drogę krzyżową.
 25. Za pobożny udział w adoracji krzyża można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 26. Ofiary złożone przy krzyżu są przeznaczone na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.
 27. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 28. O godz. 10.00 będzie adoracja dzieci. Dzieci przyniosą do ołtarza skarbonki zawierające ich jałmużnę postną. Prosimy, aby dzieci podpisały skarbonki.
 29. Adoracja Pana Jezusa przy Bożym Grobie będzie do godz. 23.00:
  • od godz. 20.00 – 21.00 – Matki i Niewiasty
  • od godz. 21.00 – 22.00 – Ojcowie i mężczyźni
  • od godz. 22.00 – 23.00 – Młodzież.
  • Zachęcamy do nawiedzenia Grobu Pańskiego
 30. Wielka Sobota
 31. Poświęcenie pokarmów na placu wokół kościoła o godz. 10.00; 11.00 i 12.00.
 32. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00.
 33. Procesja rezurekcyjna będzie zaraz po Wigilii Paschalnej”.
 34. W Wielką sobotę na liturgię przynosimy świece.
 35. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 11.00; 15.00 i 17.00.
 36. Panów Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Podłopienia i z Zawadki prosimy o zaciągnięcie honorowej straży przy Grobie Pańskim, o przygotowanie poświęcenia ognia w Wielką Sobotę oraz utrzymanie porządku w czasie procesji rezurekcyjnej.
 37. W Wielką Środę obydwie Msze św. będą tylko rano o godz. 6.30.
 38. Spotkanie ministrantów i lektorów w Wielki Czwartek o godz. 8.00.
 39. Za dwa tygodnie odpust parafialny ku czci Miłosierdzia Bożego. Porządek Mszy św. będzie tak jak zwykle o godz. 7.00; 9.00; 11.00 i 15.00. Suma o godz. 11.00.
 40. Prosimy o przygotowanie baldachimu, feretronów na procesję rezurekcyjną.
 41. Dziękujemy wszystkim Stowarzyszeniom i Grupom Apostolskim naszej parafii za przygotowanie i prowadzenie dróg krzyżowych w okresie Wielkiego Postu.
 42. Przed ołtarzem jest wystawiony kosz Caritas, do którego można składać produkty żywnościowe oraz pieniądze dla wsparcia przez Caritas chorych i potrzebujących.
 43. Dziewczęta z Dziewczęcej Służby Maryjnej przygotowały kartki świąteczne, które rozprowadzają w przedsionku kościoła. Dochód z kartek świątecznych jest przeznaczony poprzez Parafialny Zespół Caritas na ubogich w naszej parafii.
 44. Przy wejściu do kościoła można nabyć nowy numer „Gościa Niedzielnego” – cena 6 zł, „Mały Gość Niedzielny” – Cena 5 zł, „Promyczek dobra” i „Mały promyczek” – cena 5 zł.
 45. Dziękujemy za posprzątanie kościoła i sal katechetycznych na plebanii. Bóg zapłać.
 46. Przypominamy o obowiązku noszenia maseczek w kościele i zakrywaniu ust i nosa oraz  zachowaniu dystansu.
 47. Intencje Mszalne na najbliższy tydzień.